Fizjoterapia Niepołomice
Metody terapii
KINESIOTAPING
Jest to metoda terapeutyczna stosowana w leczeniu schorzeń ortopedycznych, neurologicznych i układu mięśniowo-szkieletowego. Aplilkacje kinesiotapingu pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejszają ból, likwidują zastoje i obrzęki limfatyczne, korygują ułożenie powięzi i poprawiają mikrokrążenie.
KINEZYTERAPIA
To leczenie za pomocą ruchu. Zawiera szereg różnych form badania pacjenta, stosowanie ćwiczeń rozciągających, wzmacniających, równoważnych i innych. Powinna mieć miejsce zarówno w gabinecie fizjoterapii oraz jako ćwiczenia w warunkach domowych.
IGŁOTERAPIA
To metoda stosowana w rehabilitacji, która dzieli się na cienkoigłową i gruboigłową. Polega na wbiciu igły w precyzyjnie zlokalizowany punkt mięśniowo-powięziowy i jego dezaktywację.
Wskazaniami do stosowania są: dolegliwości bólowe mięśni, skrócenie czynnościowe mięśni, występowanie punktów spustowych, zaburzenia napięcia mięśni nie pochodzące z centralnego układu nerwowego, źle gojące się blizny, tendinopatie.
PIR – POIZOMETRYCZNA RELAKSACJA MIĘŚNI
Jest techniką rozciągającą, która działa przeciwbólowo przez zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśnia w spoczynku. Wykorzystuje naturalny odruch z receptorów znajdujących się w ścięgnach mięśni.
NEUROMOBILIZACJE
Metoda bazująca na neuromechanice nerwów, czyli na możliwości adaptacji układu nerwowego do ciągłych zmian obciążeń mechanicznych. Autorzy metody zwracają uwagę, że do podrażnienia nerwów dochodzi praktycznie w każdej patologii narządu ruchu. W czynności czuciowej objawia się to bólem i przeczulicą, w czynności neurowegetatywnej zaburzeniami naczynioruchowymi, potowydzielniczymi i troficznymi.
Terapia znajduje zastosowanie przy problemach z m.in.: nerwem pośrodkowym, promieniowym, łokciowym, kulszowym, udowym czy zasłonowym.
MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH
Obejmuje świadomą pracę na tkankach miękkich w celu uzyskania określonego rezultatu. Dzięki możliwości progresji głębokości daje możliwości pracy na skórze, tkance podskórnej, powięzi oraz mięśniach. Prawidłowo wykonany masaż, zgodnie ze wskazaniami daje natychmiastowe rezultaty.
Wskazania:
– urazy tkanek miękkich – naciągnięcia, stłuczenia
– powikłania unieruchomienia
– przeciwdziałanie skurczom mięśni
– mobilizacja zrostów oraz blizn
– eliminacja zwapnień
– nadmierne napięcie mięśni
– utrzymanie tkanki mięśniowej w dobrej kondycji
MULLIGAN
Jest to metoda terapeutyczna zawierająca szereg technik mobilizacyjnych działających bezpośrednio na stawy, a pośrednio na układ nerwowo-mięśniowy.
Celem tej metody jest odblokowanie lub zmniejszenie bólu stawu, jej nowatorstwo polega m.in. na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta.
Atutem koncepcji jest bezbolesność wykonywania terapii, co zapewnia Pacjentowi bezpieczeństwo i komfort.
PNF
Koncepcja Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie metod fizjoterapii. Można ją stosować we wszystkich dziedzinach medycyny, w tym u dorosłych z problemami ortopedycznymi lub neurologicznymi, a także u dzieci z zaburzonym rozwojem ruchowym, wadami postawy i skoliozą, wadami wrodzonymi oraz po leczeniu operacyjnym.
Terapia poprzedzona jest dokładnym badaniem, obejmującym ocenę poszczególnych części ciała oraz analizę wykonywanych ruchów. Cel terapii określa się w zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Cele zgłaszane przez pacjentów są bardzo zróżnicowane – celem może być poprawa jakości chodu, trening zmian pozycji, zmniejszenie dolegliwości bólowych, korekcja deformacji kręgosłupa, poprawa oddychania i połykania, czy przygotowanie do maratonu.
TERAPIA MIĘŚNIOWO – POWIĘZIOWA
Terapia mięśniowo-powięziowa jest najnowocześniejszą koncepcją terapii schorzeń narządu ruchu. Najnowsze badania wskazują na dużą rolę powięzi jako struktury, która przenosi siły i napięcia do jakich dochodzi w naszym organizmie.
Terapię mięśniowo-powięziową z powodzeniem stosujemy w m.in:
- bólach kręgosłupa
- bólach kończyn niewiadomego pochodzenia
- bólach napięciowych
- migrenach
- drętwieniu kończyn
- wysiłkowym nietrzymaniu moczu
- bolesnych miesiączkach
- zaburzeniach w obrębie mięśni dna miednicy
- ograniczeniach ruchomości
TRENING ZDROWOTNY
Jest to świadome wykorzystywanie ćwiczeń ruchowych, angażujących całe ciało, dla poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego. Stosowanie go jest jednym z elementów profilaktyki wielu chorób- szczególnie cywilizacyjnych.
Czas trwania zajęć ustalany jest indywidualnie, w zależności od ich intensywności i częstotliwości, oraz kondycji fizycznej i stanu zdrowia trenującego. W założeniach treningu zdrowotnego istotne jest to, że aktywność ruchowa ma być integralnym i nieodłącznym elementem dnia codziennego. Ma stać się nawykiem, koniecznym do opóźnienia procesów starzenia się, zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym zespołem Fizjoterapeutów